ustaw stronę jako startową
dodaj do ulubionych
 

DOWNLOAD

Znajdź na stronie

wejście dla
członków szkoły

- historia ju-jitsu
- ju-jitsu w Polsce
- trening
- co wybrać
- shiwari
- modern ju-jitsu
- taktyka walki
- inne

FILMY

- video 1
- video 2
- video 3

1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9
10 |11 |12 | 13
| 14 | 15 | 16
| 17 | 18 |19 |20 |21|22|23|24|

- stójka
- parter
- formy
- samoobrona
- animacje rzutów

 
 
 

 

 

 

INTERNETOWY MAGAZYN SZTUK I SPORTÓW WALKI "BUSHI"

Archiwum magazynu redagowanego w latach 2000-2003

 

 Shiwari 

Shiwari, czyli test łamania, nie jest może ćwiczeniem zbyt ważnym w szkoleniu zawodników, ale rozpowszechniony dzięki różnorodnym pokazom zasługuje na kilka słów objaśnienia . Nie trzeba uprawiać żadnej sztuki, aby nauczyć się tej tak bardzo pokazowej czynności, jednakże aby odbyło się to bez uszczerbku dla naszego zdrowia powinno nauczyć się jak należy uderzać i układać rękę, aby się nie poranić. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej przedmiotem shiwari są przedmioty kruche - bryły lodu, dachówki, cegły, płytki betonowe oraz tak popularne deski. Te ostatnie zazwyczaj bardzo dobrze wysuszone przycięte są w poprzek włókien i pękają z efektownym trzaskiem ułożone nawet w pokaˇne stosy. Nieważne jest, jak masywnie wygląda przedmiot i jaki jest twardy, ale czy jest kruchy. Tajemnica sukcesu tkwi w precyzji i szybkości. Dlaczego akurat od szybkości ? Zwróćmy uwagę, że nawet mały i lekki przedmiot (np. pocisk broni palnej ) może przebić gruby przedmiot, jeśli porusza się z dużą szybkością.

Od czego zależy siła uderzenia ? Można to bardzo łatwo wytłumaczyć na jednym z podstawowych wzorów fizycznych:

F = m x a

Jak możemy zauważyć siła ( w naszym przypadku siła uderzenia - F) zależy od masy przedmiotu uderzającego (m) i przyspieszenia(a). 

Inny zapis tego wzoru to:

F x t = m x v

Wzoru tego używa się w warunkach gdy działanie siły jest bardzo krótkotrwale np.  przy uderzeniu. Po lewej stronie wzoru  ( Ft) znajduje popęd czyli impuls siły określający dynamiczny skutek jej działania.

Jeśli więc chcemy dorównać w sile ciosu człowiekowi od nas cięższemu musimy być znacznie szybsi od niego. To samo odnosi się do shiwari - jeśli np. położymy rękę na przedmiocie który chcemy rozbić to będzie występowała dość niewielka siła statyczna mogąca co najwyżej zgiąć papier lub złamać bardzo cienką listewkę. Jeśli tą samą ręką uderzymy z dużą szybkością, siła ta będzie oddziaływała jako siła dynamiczna wywołująca o dużo większe naprężenia we włóknach rozbijanego materiału. Uderzenie z dużą prędkością w określony punkt wywołuje duży współczynnik dynamiczny. Jest on szczególnie duży jeśli przedmiot uderzający jest niewielkiej masy. Bardzo łatwo można to przedstawić na wzorze określającym współczynnik dynamiczny dla deski podpartej na dwóch przeciwległych krawędziach:

wpe2.jpg (2876 bytes)

fst - siła statyczna działająca od ciężaru przedmiotu uderzającego (ugięcie deski od ciężaru przedmiotu ostrożnie położonego na desce).

h - wysokość spadającego ciężaru.

Aby zwiększyć siłę ciosu możemy zwiększać naszą masę lub szybkość. Znacznie ważniejsze jest zwiększanie szybkości wykonywania technik. Najłatwiej to zrozumieć analizując poniższy wzór:

wpe5.jpg (2292 bytes)

P - energia , m - masa, v - prędkość

Możemy zauważyć, że nawet jeśli nasza masa wzrośnie dwukrotnie to energia zwiększy się też dwukrotnie. Jeśli natomiast zwiększymy dwukrotnie prędkość - to energia wzrośnie czterokrotnie. Jeżeli wzrośnie energia części uderzającej automatycznie wzrasta siła ciosu.

Drugim ważnym czynnikiem jest precyzja uderzenia. W szczególności wymagana jest ona podczas rozbijania całych stert np. dachówek czy desek. Nie potrzebujemy do tego celu większej siły albowiem w tym przypadku następuje przekazywanie siły z wcześniej rozbitych przedmiotów przedmiotom następnym. Ludzi specjalizujących się w tej dziedzinie możemy podziwiać właśnie za precyzję uderzenia albowiem mały odchył od kąta prostego może być przyczyną niepowodzenia

wpe6.jpg (40581 bytes)

W pierwszym przypadku (A) - po nieprecyzyjnym uderzeniu dachówki zaczną pękać coraz bliżej punktu podparcia.

W drugim przypadku (B) - zniszczeniu powinny ulec wszystkie dachówki na stercie.

Doświadczalnie stwierdzono, że kiedy ręka uderzającego zaczyna przekraczać wysokość pierwszej dachówki, zaczyna już pękać ósma. Przy większej ilości dachówek (np. dwadzieścia i więcej) wystarcza niewielki błąd, aby kierunek siły nie wykroczył poza stertę - oczywiście można rozbić mimo tego błędu ale trzeba wtedy dysponować odpowiednią siłą.

Najwyższym kunsztem w dziedzinie rozbijania przedmiotów muszą wykazać się osoby przeprowadzające shiwari na przedmiotach swobodnie zawieszonych, poruszających się czy też osoby rozbijające przedmioty końcami palców.

Podczas testów powinno używać się tyle siły, ile jest niezbędne do uzyskania zamierzonego efektu. Trzeba uderzać pewnie i nie zwalniać w ostatnim momencie. Należy pamiętać, że ból, spowodowany zetknięciem naszego ciała z przedmiotem rozbijanym, wystąpi wtedy gdy przedmiot ten nie ulegnie zniszczeniu. Dzieje się to zgodnie z zasadą dynamiki i przedmiot nie rozbity podziała na nasze ciało z taką samą siłą z jaką my na niego podziałaliśmy. Jeśli ulegnie on zniszczeniu nie będzie mógł nam zwrócić całej siły.

Należy być ostrożnym przy tego rodzaju testach i najlepiej skorzystać z pomocy osoby specjalizującej się w nich. Osoba ta zapewne udzieli wam kilku cennych i praktycznych wskazówek, które przyspieszą wasze póˇniejsze postępy. Testy takie są często wskaˇnikiem wyćwiczenia technicznego a zarazem jeszcze jednym ciekawym przeżyciem

Wśród osób ćwiczących sztuki walki jest bardzo wielu przeciwników tego rodzaju sprawdzianów. Moim zdaniem - " co nie przynosi szkody, może być zaakceptowane". Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, aby shiwari miało zły wpływ na czyje póˇniejsze ćwiczenie. Jeśli komu się nie podoba może przecież sam tego nie próbować ale dlaczego krytykuje je u innych ? Z doświadczenia wiem, że najczęściej są to osoby które same doznały niepowodzeń, próbując sił w tym kierunku. Teraz wielu z nich woli rozprawiać o "Duchu Wszechświata ", "ciosach wibrującej ręki", "energii plazmatycznej" i tym podobnych rzeczach. Jedną z zalet shiwari jest to, że wynik końcowy jest jednoznaczny - albo się udało albo nie. Nie ma tam miejsca na bajanie o cudach, których nie można udowodnić.

 

- historia szkoły
- założyciele
- współpraca
- staże
- XX-lat Budokanu
-XXV-lecie BUDOKANU

- Dojo Piastów
- Dojo Warszawa

Sobieszewo 2016
Górki Wielkie 2016
Murzasichle 2015
Jakubowo 2014
Górki Wielkie 2013
Białka 2012
Jastrzębia Góra 2011
Świeradów 2010
Jakubowo 2009
Krasnobród 2008
Krasnobród 2007
Jakubowo 2006
Jakubowo 2005
Jakubowo 2004
Pobierowo 2003
Włodawa 2002
Włodawa 2001

- ju-jitsu
- tai-bu-jutsu
- samoobrona
- wa-bro
- escrima

-  ju-jitsu
- stopnie szkoły

 

 

 

TELEDYSK z KADRĄ BUDOKANU FOTOGALERIA

 

 

Wszelkie teksty i grafiki na stronie zastrzeżone - rozpowszechnianie dalej informacji zawartych w serwisie
wyłącznie za zgodą autorów.
.

© copyright 1999-2005 PSWW "BUDOKAN"
ul. Chełmońskiego 10, 05-820 Piastów
tel./fax dojo (+ 48 22) 753 95 79
tel.kom. 0-601 24-61-24
budokan@budokan.pl